Fri, 29 Apr
Manolo Santana Stadium - 1st round
Jil Teichmann SUI   6 7
Petra Kvitova CZE   3 5
Winner: J. TEICHMANN Time : 01:21:29
Manolo Santana Stadium - 1st round
(4) Maria Sakkari GRE   68 6 6
Madison Keys USA   7 3 4
Winner: M. SAKKARI Time : 02:30:00
Manolo Santana Stadium - 1st round
Ajla Tomljanovic AUS   5 2
(7) GarbiƱe Muguruza ESP   7 6
Winner: G. MUGURUZA Time : 01:36:30
Manolo Santana Stadium - 1st round
Q Anastasia Potapova RUS   3 1
WC Naomi Osaka JPN   6 6
Winner: N. OSAKA Time : 01:01:15
Manolo Santana Stadium - 1st round
Sara Sorribes Tormo ESP   6 2 6
(13) Anastasia Pavlyuchenkova RUS   3 6 3
Winner: S. SORRIBES TORMO Time : 02:21:30
Arantxa Sanchez Stadium - 1st round
(12) Jessica Pegula USA   7 2 7
Camila Giorgi ITA   5 6 5
Winner: J. PEGULA Time : 02:36:29
Arantxa Sanchez Stadium - 1st round
Monica Puig PUR   5 0
(6) Danielle Collins USA   7 6
Winner: D. COLLINS Time : 01:19:45
Arantxa Sanchez Stadium - 1st round
Bianca Andreescu CAN   6 3 6
Alison Riske USA   4 6 0
Winner: B. ANDREESCU Time : 01:56:21
Arantxa Sanchez Stadium - 1st round
(9) Emma Raducanu GBR   7 6
Tereza Martincova CZE   63 0
Winner: E. RADUCANU Time : 01:36:15
Stadium 3 - 1st round
Q Oceane Dodin FRA   2 5
(16) Elena Rybakina KAZ   6 7
Winner: E. RYBAKINA Time : 01:20:16
Stadium 3 - 1st round
(17) Leylah Fernandez CAN   6 1 6
Q Andrea Petkovic GER   1 6 4
Winner: L. FERNANDEZ Time : 01:59:30
Stadium 3 - 1st round
WC Linda Fruhvirtova CZE   3 4
Q Kaia Kanepi EST   6 6
Winner: K. KANEPI Time : 01:15:14
Stadium 3 - 1st round
Sloane Stephens USA   5 4
Anhelina Kalinina UKR   7 6
Winner: A. KALININA Time : 01:33:45
Court 4 - 1st round
Q Anna Bondar HUN   6 4 3
Daria Kasatkina RUS   4 6 6
Winner: D. KASATKINA Time : 02:17:15
Court 4 - 1st round
WC Marta Kostyuk UKR   6 6
Clara Tauson DEN   3 2
Winner: M. KOSTYUK Time : 01:25:14
Court 4 - 1st round
Ana Konjuh CRO   6 4 2
Katerina Siniakova CZE   0 6 6
Winner: K. SINIAKOVA Time : 01:49:15
Court 5 - 1st round
Alicja Rosolska POL
Erin Routliffe NZL
  6 6
Eri Hozumi JPN
Makoto Ninomiya JPN
  2 4
Winners: ROSOLSKA / ROUTLIFFE Time : 01:16:15
Court 5 - 1st round
Belinda Bencic SUI
Viktorija Golubic SUI
  6 6
SR Julia Lohoff GER
Renata Voracova CZE
  3 1
Winners: BENCIC / GOLUBIC Time : 01:01:45
Court 5 - 1st round
Paula Badosa ESP
Aryna Sabalenka BLR
  1 4
(5) Cori Gauff USA
Jessica Pegula USA
  6 6
Winners: GAUFF / PEGULA Time : 00:58:53
Court 5 - 1st round
Danielle Collins USA
Yulia Putintseva KAZ
  4 3
Karolina Muchova CZE
Karolina Pliskova CZE
  6 6
Winners: MUCHOVA / PLISKOVA Time : 01:11:05
Court 6 - 1st round
Xinyun Han CHN
Alexandra Panova RUS
  6 4 11
Ekaterine Gorgodze GEO
Nadiya Kichenok UKR
  4 6 9
Winners: HAN / PANOVA Time : 01:41:57
Court 6 - 1st round
(3) Desirae Krawczyk USA
Demi Schuurs NED
  6 6
WC Cristina Bucsa ESP
Nuria Parrizas Diaz ESP
  1 0
Winners: KRAWCZYK / SCHUURS Time : 00:43:34
Court 6 - 1st round
Lyudmyla Kichenok UKR
Jelena Ostapenko LAT
  7 1 10
(4) Alexa Guarachi CHI
Andreja Klepac SLO
  5 6 3
Winners: KICHENOK / OSTAPENKO Time : 01:21:45