Sat, 30 Apr
Manolo Santana Stadium - 2nd round
(15) Victoria Azarenka BLR   3 6 6
Tamara Zidansek SLO   6 1 3
Winner: V. AZARENKA Time : 02:20:15
Manolo Santana Stadium - 2nd round
Nuria Parrizas Diaz ESP   4 5
Q Ekaterina Alexandrova RUS   6 7
Winner: E. ALEXANDROVA Time : 01:30:44
Manolo Santana Stadium - 2nd round
Simona Halep ROU   6 6
(2) Paula Badosa ESP   3 1
Winner: S. HALEP Time : 01:16:30
Manolo Santana Stadium - 2nd round
(14) Cori Gauff USA   6 2 6
Yulia Putintseva KAZ   1 6 4
Winner: C. GAUFF Time : 02:20:50
Arantxa Sanchez Stadium - 1st round Q
(1) Ugo Humbert FRA   6 6
Pablo Andujar ESP   4 2
Winner: U. HUMBERT Time : 01:21:07
Arantxa Sanchez Stadium - 2nd round
Q Marie Bouzkova CZE   3 7 6
Q Dayana Yastremska UKR   6 63 1
Winner: M. BOUZKOVA Time : 02:35:30
Arantxa Sanchez Stadium - 2nd round
Q Petra Martic CRO   6 3 2
Amanda Anisimova USA   3 6 6
Winner: A. ANISIMOVA Time : 02:01:15
Arantxa Sanchez Stadium - 2nd round
(8) Ons Jabeur TUN   7 0 6
Q Varvara Gracheva RUS   5 6 4
Winner: O. JABEUR Time : 01:56:15
Stadium 3 - 1st round Q
Yoshihito Nishioka JPN   5 3
Lorenzo Musetti ITA   7 6
Winner: L. MUSETTI Time : 01:43:24
Stadium 3 - 1st round Q
Brandon Nakashima USA   0 6 3
(9) Benoit Paire FRA   6 3 6
Winner: B. PAIRE Time : 01:35:44
Stadium 3 - 1st round Q
(2) Alex Molcan SVK   5 4
Roberto Carballes Baena ESP   7 6
Winner: R. CARBALLES BAENA Time : 01:55:51
Stadium 3 - 1st round Q
Jiri Vesely CZE   3 63
(8) David Goffin BEL   6 7
Winner: D. GOFFIN Time : 01:35:15
Court 4 - 1st round Q
(4) Marton Fucsovics HUN   6 6
WC Daniel Merida Aguilar ESP   4 3
Winner: M. FUCSOVICS Time : 01:22:37
Court 4 - 1st round Q
WC Juncheng Shang CHN   7 3 4
(13) Soonwoo Kwon KOR   5 6 6
Winner: S. KWON Time : 02:25:56
Court 4 - 1st round Q
Dusan Lajovic SRB   6 6
(12) Adrian Mannarino FRA   4 2
Winner: D. LAJOVIC Time : 01:28:28
Court 4 - 1st round Q
(7) Marcos Giron USA   3 5
alt Alejandro Tabilo CHI   6 7
Winner: A. TABILO Time : 01:37:10
Court 5 - 1st round Q
(3) Francisco Cerundolo ARG   0 4
WC Alejandro Moro Canas ESP   6 6
Winner: A. MORO CANAS Time : 00:56:03
Court 5 - 1st round
Natela Dzalamidze RUS
Lidziya Marozava BLR
  4 3
Alizé Cornet FRA
Ajla Tomljanovic AUS
  6 6
Winners: CORNET / TOMLJANOVIC Time : 01:10:37
Court 5 - 1st round
(6) Anna Danilina KAZ
Beatriz Haddad Maia BRA
  7 64 7
Leylah Fernandez CAN
Katerina Siniakova CZE
  64 7 10
Winners: FERNANDEZ / SINIAKOVA Time : 02:09:14
Court 5 - 1st round
Marie Bouzkova CZE
Tamara Zidansek SLO
  3 6 10
Elena Rybakina KAZ
Liudmila Samsonova RUS
  6 4 6
Winners: BOUZKOVA / ZIDANSEK Time : 01:21:15
Court 6 - 1st round Q
WC Daniel Rincon ESP   3 4
11 Maxime Cressy USA   6 6
Winner: M. CRESSY Time : 01:07:59
Court 6 - 1st round Q
(6) Federico Coria ARG   6 6
Denis Kudla USA   2 2
Winner: F. CORIA Time : 00:57:42
Court 6 - 1st round Q
(5) Mackenzie McDonald USA   6 3 6
Joao Sousa POR   2 6 4
Winner: M. MCDONALD Time : 02:02:40
Court 6 - 1st round Q
alt Hugo Dellien BOL   6 6
(14) Hugo Gaston FRA   1 2
Winner: H. DELLIEN Time : 00:59:36