Tue, 27 Apr
Manolo Santana Stadium - 1st round Q
(6) Su-Wei Hsieh TPE   1 7 6
WC Jaqueline Cristian ROU   6 66 0
Winner: S. HSIEH Time : 01:57:53
Manolo Santana Stadium - 1st round Q
(5) Danka Kovinic MNE   6 6
WC Marta Custic ESP   3 2
Winner: D. KOVINIC Time : 01:28:59
Manolo Santana Stadium - 1st round Q
(2) Kristina Mladenovic FRA   6 5 7
WC Ane Mintegi Del Olmo ESP   3 7 61
Winner: K. MLADENOVIC Time :
Manolo Santana Stadium - 1st round Q
(12) Leylah Fernandez CAN   66 6 4
WC Ana Konjuh CRO   7 2 6
Winner: A. KONJUH Time : 02:19:00
Arantxa Sanchez Stadium - 1st round Q
PR Mona Barthel GER   4 1
(17) Ajla Tomljanovic AUS   6 6
Winner: A. TOMLJANOVIC Time : 01:07:59
Arantxa Sanchez Stadium - 1st round Q
(4) Alizé Cornet FRA   1 6 66
Xiyu Wang CHN   6 4 7
Winner: X. WANG Time : 02:38:15
Arantxa Sanchez Stadium - 1st round Q
WC Eva Guerrero Alvarez ESP   3 2
(18) Misaki Doi JPN   6 6
Winner: M. DOI Time : 01:01:59
Stadium 3 - 1st round Q
Kaja Juvan SLO   7 1 3
(19) Tamara Zidansek SLO   66 6 6
Winner: T. ZIDANSEK Time : 02:24:40
Stadium 3 - 1st round Q
Varvara Gracheva RUS   4 62
(15) Anastasia Potapova RUS   6 7
Winner: A. POTAPOVA Time : 01:40:29
Stadium 3 - 1st round Q
(11) Bernarda Pera USA   6 4 6
Aliona Bolsova ESP   4 6 3
Winner: B. PERA Time : 02:09:13
Stadium 3 - 1st round Q
Yafan Wang CHN   4 2
(13) Polona Hercog SLO   6 6
Winner: P. HERCOG Time : 01:35:24
Stadium 3 - 1st round Q
Jasmine Paolini ITA   4 7 4
(22) Nina Stojanovic SRB   6 65 6
Winner: N. STOJANOVIC Time : 01:18:02
Court 4 - 1st round Q
(8) Katerina Siniakova CZE   67 5
Ana Bogdan ROU   7 7
Winner: A. BOGDAN Time : 01:57:00
Court 4 - 1st round Q
Oceane Dodin FRA   2 6 3
(20) Nao Hibino JPN   6 3 6
Winner: N. HIBINO Time : 01:32:15
Court 4 - 1st round Q
WC Jessica Bouzas Maneiro ESP   5 6 1
(24) Aliaksandra Sasnovich BLR   7 4 6
Winner: A. SASNOVICH Time : 01:47:44
Court 5 - 1st round Q
Martina Trevisan ITA   2 4
(23) Zarina Diyas KAZ   6 6
Winner: Z. DIYAS Time : 01:24:41
Court 5 - 1st round Q
(9) Alison Van Uytvanck BEL   6 2 0
Anna Karolina Schmiedlova SVK   0 6 6
Winner: A. SCHMIEDLOVA Time : 01:31:00
Court 5 - 1st round Q
(3) Laura Siegemund GER   6 6
Andrea Petkovic GER   2 4
Winner: L. SIEGEMUND Time :
Court 5 - 1st round Q
(10) Heather Watson GBR   3 3
Stefanie Voegele SUI   6 6
Winner: S. VOEGELE Time : 01:20:09
Court 6 - 1st round Q
(7) Kaia Kanepi EST   1 4
PR Kateryna Kozlova UKR   6 6
Winner: K. KOZLOVA Time : 01:12:00
Court 6 - 1st round Q
PR Vera Zvonareva RUS   6 6
(21) Arantxa Rus NED   3 2
Winner: V. ZVONAREVA Time : 01:10:32
Court 6 - 1st round Q
Margarita Gasparyan RUS   4 1
(16) Marta Kostyuk UKR   6 6
Winner: M. KOSTYUK Time : 01:15:45
Court 6 - 1st round Q
Anna Kalinskaya RUS   6 64 0
(14) Irina-Camelia Begu ROU   4 7 6
Winner: I. BEGU Time : 02:21:00
Court 7 - 1st round Q
(1) Anastasija Sevastova LAT   3 6 6
Tsvetana Pironkova BUL   6 4 3
Winner: A. SEVASTOVA Time : 01:42:35