Thu, 6 May
Manolo Santana Stadium - 3rd round
(3) Dominic Thiem AUT   7 6
Alex de Minaur AUS   67 4
Winner: D. THIEM Time : 01:51:43
Manolo Santana Stadium - Semifinals
(1) Ashleigh Barty AUS   6 6
WC Paula Badosa ESP   4 3
Winner: A. BARTY Time : 01:15:48
Manolo Santana Stadium - 3rd round
(1) Rafael Nadal ESP   6 6
Q Alexei Popyrin AUS   3 3
Winner: R. NADAL Time : 01:19:39
Manolo Santana Stadium - 3rd round
Daniel Evans GBR   3 63
(5) Alexander Zverev GER   6 7
Winner: A. ZVEREV Time : 01:37:52
Manolo Santana Stadium - Semifinals
(5) Aryna Sabalenka BLR   6 6
Anastasia Pavlyuchenkova RUS   2 3
Winner: A. SABALENKA Time : 01:03:45
Arantxa Sanchez Stadium - 3rd round
Aslan Karatsev RUS   4 3
Alexander Bublik KAZ   6 6
Winner: A. BUBLIK Time : 01:14:31
Arantxa Sanchez Stadium - 3rd round
(16) Cristian Garin CHI   6 62 6
(2) Daniil Medvedev RUS   4 7 1
Winner: C. GARIN Time : 02:29:36
Arantxa Sanchez Stadium - 3rd round
John Isner USA   7 3 7
(6) Andrey Rublev RUS   64 6 64
Winner: J. ISNER Time : 02:05:09
Arantxa Sanchez Stadium - 3rd round
Casper Ruud NOR   7 6
(4) Stefanos Tsitsipas GRE   64 4
Winner: C. RUUD Time : 01:33:34
Arantxa Sanchez Stadium - 3rd round
(8) Matteo Berrettini ITA   7 6
Q Federico Delbonis ARG   64 4
Winner: M. BERRETTINI Time : 01:36:57
Stadium 3 - 2nd round
Kevin Krawietz GER
Horia Tecau ROU
  4 7 7
(4) Ivan Dodig CRO
Filip Polasek SVK
  6 62 10
Winners: DODIG / POLASEK Time : 01:52:06
Stadium 3 - 2nd round
Alexander Bublik KAZ
Cristian Garin CHI
  0
Sander Gille BEL
Joran Vliegen BEL
  0
Winners: GILLE / VLIEGEN by retirement Time :
Court 4 - 2nd round
Max Purcell AUS
Luke Saville AUS
  6 3 4
(2) Nikola Mektic CRO
Mate Pavic CRO
  4 6 10
Winners: MEKTIC / PAVIC Time : 01:20:53
Court 4 - Quarterfinals
(3) Gabriela Dabrowski CAN
Demi Schuurs NED
  6 6
Ellen Perez AUS
Saisai Zheng CHN
  2 4
Winners: DABROWSKI / SCHUURS Time : 01:09:56
Court 4 - Semifinals
Belinda Bencic SUI
Jil Teichmann SUI
  2 4
(2) Barbora Krejcikova CZE
Katerina Siniakova CZE
  6 6
Winners: KREJCIKOVA / SINIAKOVA Time : 01:18:10
Court 4 - 2nd round
LL Raven Klaasen RSA
Ben Mclachlan JPN
  65 65
(6) Pierre-Hugues Herbert FRA
Nicolas Mahut FRA
  7 7
Winners: HERBERT / MAHUT Time : 01:52:26
Court 6 - Quarterfinals
Carmen Juan Bru ESP   6 1 6
Maria Paz Alberto ESP   1 6 0
Winner: C. JUAN BRU Time : 01:40:28
Court 6 - Quarterfinals
Maria Garcia Cid ESP   6 6
Cristina Ramos Sierra ESP   0 0
Winner: M. GARCIA CID Time : 00:59:54
Court 7 - Quarterfinals
Daniela Lozano Sanchez ESP   4 3
Marta Soriano Santiago ESP   6 6
Winner: M. SORIANO SANTIAGO Time : 01:34:51
Court 7 - Quarterfinals
Mara Marty Ruiz ESP   64 6 6
Amelie Rosadoro ESP   7 1 3
Winner: M. MARTY RUIZ Time : 02:02:35