Sat, 1 May
Manolo Santana Stadium - 2nd round
(1) Ashleigh Barty AUS   6 1 6
Q Tamara Zidansek SLO   4 6 3
Winner: A. BARTY Time : 01:58:30
Manolo Santana Stadium - 2nd round
Q Laura Siegemund GER   3 3
(14) Iga Swiatek POL   6 6
Winner: I. SWIATEK Time : 01:40:15
Manolo Santana Stadium - 2nd round
(9) Petra Kvitova CZE   6 7
Angelique Kerber GER   4 5
Winner: P. KVITOVA Time : 01:22:38
Manolo Santana Stadium - 2nd round
Jil Teichmann SUI   7 1 2
WC Paula Badosa ESP   5 6 6
Winner: P. BADOSA Time : 02:01:58
Manolo Santana Stadium - 2nd round
Q Bernarda Pera USA   6 1 65
(8) Belinda Bencic SUI   3 6 7
Winner: B. BENCIC Time : 02:40:15
Arantxa Sanchez Stadium - 1st round Q
Roberto Carballes Baena ESP   6 6
(8) Emil Ruusuvuori FIN   2 3
Winner: R. CARBALLES BAENA Time : 01:27:44
Arantxa Sanchez Stadium - 2nd round
Q Anastasija Sevastova LAT   6 6
(15) Johanna Konta GBR   3 3
Winner: A. SEVASTOVA Time : 01:31:45
Arantxa Sanchez Stadium - 2nd round
Sloane Stephens USA   6 1 3
Ons Jabeur TUN   4 6 6
Winner: O. JABEUR Time : 01:56:14
Arantxa Sanchez Stadium - 2nd round
Veronika Kudermetova RUS   6 6
(7) Kiki Bertens NED   4 3
Winner: V. KUDERMETOVA Time : 01:20:29
Stadium 3 - 1st round Q
Lorenzo Musetti ITA   6 6
14 Radu Albot MDA   3 4
Winner: L. MUSETTI Time : 01:23:31
Stadium 3 - 1st round Q
3 Jordan Thompson AUS   6 66 2
WC Carlos Taberner ESP   3 7 6
Winner: C. TABERNER Time : 02:44:46
Stadium 3 - 1st round Q
(6) Sebastian Korda USA   63 4
WC Arthur Cazaux FRA   7 6
Winner: A. CAZAUX Time : 01:36:55
Stadium 3 - 1st round Q
Mikhail Kukushkin KAZ   3 4
(13) Pablo Andujar ESP   6 6
Winner: P. ANDUJAR Time : 01:27:39
Court 4 - 1st round Q
(2) Yoshihito Nishioka JPN   6 6
Pablo Cuevas URU   4 4
Winner: Y. NISHIOKA Time : 01:19:05
Court 4 - 1st round Q
(5) Frances Tiafoe USA   64 2
Marco Cecchinato ITA   7 6
Winner: M. CECCHINATO Time : 01:29:16
Court 4 - 1st round Q
WC Bernabe Zapata Miralles ESP   65 65
12 Federico Delbonis ARG   7 7
Winner: F. DELBONIS Time : 02:02:26
Court 4 - 1st round Q
(7) Stefano Travaglia ITA   5 6 7
WC Carlos Gimeno Valero ESP   7 1 5
Winner: S. TRAVAGLIA Time : 01:52:10
Court 5 - 1st round Q
Marcos Giron USA   6 612 7
11 Thiago Monteiro BRA   4 7 64
Winner: M. GIRON Time : 03:06:04
Court 5 - 1st round
Nadiia Kichenok UKR
Raluca Olaru ROU
  7 6
Ekaterina Alexandrova RUS
Zhaoxuan Yang CHN
  5 3
Winners: KICHENOK / OLARU Time : 01:19:45
Court 5 - 1st round
Jelena Ostapenko LAT
Anastasia Pavlyuchenkova RUS
  6 5 10
SR Makoto Ninomiya JPN
Yaroslava Shvedova KAZ
  1 7 7
Winners: OSTAPENKO / PAVLYUCHENKOVA Time : 01:26:53
Court 5 - 1st round
SR Elena Vesnina RUS
Vera Zvonareva RUS
  6 6
Lucie Hradecka CZE
Laura Siegemund GER
  3 4
Winners: VESNINA / ZVONAREVA Time : 01:17:39
Court 5 - 1st round
Nao Hibino JPN
Renata Voracova CZE
  7 4 10
(4) Shuko Aoyama JPN
Ena Shibahara JPN
  64 6 7
Winners: HIBINO / VORACOVA Time : 01:45:15
Court 6 - 1st round Q
Gianluca Mager ITA   6 6
9 Egor Gerasimov BLR   4 3
Winner: G. MAGER Time : 01:24:34
Court 6 - 1st round Q
4 Tennys Sandgren USA   3 2
Pierre-Hugues Herbert FRA   6 6
Winner: P. HERBERT Time : 01:12:47
Court 6 - 1st round Q
(1) Laslo Djere SRB   3 6 2
Juan Ignacio Londero ARG   6 3 6
Winner: J. LONDERO Time :
Court 6 - 1st round Q
Federico Coria ARG   7 4 3
(10) Alexei Popyrin AUS   64 6 6
Winner: A. POPYRIN Time : 02:00:51